Kolejna edycja GeeCON za nami. W Krakowie impreza gościła już kilka razy od 2009 r. W tym roku w ciągu 3 dni można było wybrać coś dla siebie spośród ponad 80 prezentacji. Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem – wzięło w niej udział ponad 1200 uczestników (wydaje mi się, że choć kobiety nadal stanowią zdecydowaną mniejszość, to z roku na rok jest ich więcej). Tematyka prelekcji była różnorodna: od DDD, Big Data, Vavr po Java 9 aż do kompetencji miękkich.

Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

 

Jak to zwykle na tego typu konferencjach bywa, poziom wystąpień był zróżnicowany, a same tematy mniej lub bardziej interesujące. Zawsze jednak jest coś, co zapada w pamięć na dłużej.

W mojej pamięci szczególnie zapisały się dwie pozycje z agendy. Obie przedstawiały wykorzystanie techniki w praktyce:

„Building a Smart Security Camera with Raspberry Pi Zero, Node.js and The Cloud” – czyli jak samemu stworzyć domowy monitoring. Mark West opowiadał, jak na zlecenie żony (a podobno to najtrudniejszy zleceniodawca 😉) konstruował system monitoringu na potrzeby domowe. Takie samo urządzenie zostało również zbudowane podczas prezentacji, więc na żywo można było śledzić zastosowane rozwiązania – rozpoznawanie ruchu, analiza obrazu (identyfikacja ludzi), system powiadomień. Więcej szczegółów na blogu oraz github autora.

 

 

„Learning to fly” – czyli jak nauczyć drona latać, samemu nie bardzo potrafiąc go obsługiwać manualnie. Dwaj zapaleńcy – Błażej Kubiak i Krzysztof Kudryński – pokazywali proces uczenia latania drona bez powodowania szkód dla otoczenia (choć na początku tej ciężkiej drogi i takich nie brakowało). Nauka oceny odległości od przeszkód i sposobu ich omijania nie była łatwa, ale satysfakcja z osiągnięcia celu rekompensowała wiele niedogodności. Prezentacja lotu pokazowego była atrakcyjnym podsumowaniem wystąpienia.

 

Na zakończenie slajd z prezentacji Krzysztofa Kaczmarka „12 ways Software Engineers to make client presentations a disaster”.

 

 

Podsumowując – był to czas spędzony ciekawie, wypełniony wiedzą o obecnych trendach w programowaniu i wizjami na bliższą i dalszą przyszłość.