GeeCON 2017 w Krakowie

Kolejna edycja GeeCON za nami. W Krakowie impreza gościła już kilka razy od 2009 r. W tym roku w ciągu 3 dni można było wybrać coś dla siebie spośród ponad 80 prezentacji. Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem – wzięło w niej udział ponad 1200 uczestników (wydaje mi się, że choć kobiety nadal stanowią zdecydowaną mniejszość, to z roku na rok jest ich więcej). Tematyka prelekcji była różnorodna: od DDD, Big Data, Vavr po Java 9 aż do kompetencji miękkich.

Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

 

Jak to zwykle na tego typu konferencjach bywa, poziom wystąpień był zróżnicowany, a same tematy mniej lub bardziej interesujące. Zawsze jednak jest coś, co zapada w pamięć na dłużej.

W mojej pamięci szczególnie zapisały się dwie pozycje z agendy. Obie przedstawiały wykorzystanie techniki w praktyce:

„Building a Smart Security Camera with Raspberry Pi Zero, Node.js and The Cloud” – czyli jak samemu stworzyć domowy monitoring. Mark West opowiadał, jak na zlecenie żony (a podobno to najtrudniejszy zleceniodawca ?) konstruował system monitoringu na potrzeby domowe. Takie samo urządzenie zostało również zbudowane podczas prezentacji, więc na żywo można było śledzić zastosowane rozwiązania – rozpoznawanie ruchu, analiza obrazu (identyfikacja ludzi), system powiadomień. Więcej szczegółów na blogu oraz github autora.

 

 

„Learning to fly” – czyli jak nauczyć drona latać, samemu nie bardzo potrafiąc go obsługiwać manualnie. Dwaj zapaleńcy – Błażej Kubiak i Krzysztof Kudryński – pokazywali proces uczenia latania drona bez powodowania szkód dla otoczenia (choć na początku tej ciężkiej drogi i takich nie brakowało). Nauka oceny odległości od przeszkód i sposobu ich omijania nie była łatwa, ale satysfakcja z osiągnięcia celu rekompensowała wiele niedogodności. Prezentacja lotu pokazowego była atrakcyjnym podsumowaniem wystąpienia.

 

Na zakończenie slajd z prezentacji Krzysztofa Kaczmarka „12 ways Software Engineers to make client presentations a disaster”.

 

 

Podsumowując – był to czas spędzony ciekawie, wypełniony wiedzą o obecnych trendach w programowaniu i wizjami na bliższą i dalszą przyszłość.