DevConf 2017

Po raz drugi wybraliśmy się na konferencję DevConf w Brnie. Jest to wydarzenie sponsorowane przez firmę Red Hat oraz społeczność open source – Fedorę i JBossa, skierowane do devopsów, deweloperów, testerów oraz architektów systemów. Na konferencji pojawiło się ponad 1500 osób. W ciągu trzech dni odbyło się aż 207 prelekcji i warsztatów, prowadzonych przez 212 prelegentów. Dodatkową atrakcję stanowiło muzeum zabytkowych komputerów z lat 60. i 70., które mieściło się na uczelni, gdzie odbywały się wykłady. Podczas pobytu w drugim co do wielkości czeskim mieście, nie odmówiliśmy sobie również skosztowania lokalnych dań i napitków.

Tematy wykładów na DevConf-ie były związane głównie z systemami i aplikacjami wytwarzanymi przez firmę Red Hat. Tak jak w poprzednim roku, dominowała konteneryzacja i większość tematów było z nią związanych.

Inne tematy, które warto wyróżnić:

 • System Fedora
 • Automatyzacja konfiguracji
 • Project Atomic
 • NET Core na systemy Linux i OSX
 • SELinux
 • OpenShift

Przy tak wielu prelekcjach wybór nie należał do łatwych. Często było tak, że miało się ochotę być na dwóch wykładach jednocześnie.

Ansible + Containers: Orchestrating Happiness (Robyn Bergeron)

Jest to jeden z tematów, który najbardziej utkwił mi w pamięci, ponieważ konteneryzacja oraz Ansible są bliskimi mi tematami. Prelegenci opowiadali o nowym rozwiązaniu, Ansible Container, które będzie mogło całkowicie zastąpić Dockerfile. Rozwiązanie jest na razie w fazie testowej, ale pomysłodawcy obiecywali, że niedługo zostanie udostępniona wersja 1.0.

Jedną z podstawowych funkcjonalności będzie możliwość przekonwertowania pliku konfiguracyjnego Docker (Dockerfile) na pliki Ansible (playbooki). Takie podejście sprawdza się w sytuacji, gdy środowiska testowe są w kontenerach, a produkcyjne na maszynach wirtualnych. Dzięki temu można przerobić playbooki z Dockera i użyć ich do konfiguracji środowisk produkcyjnych.

Monitor your containers (Philipp Krenn)

Kolejny ciekawy temat związany był z monitorowaniem kontenerów przy użyciu ELK Stack i Dockbeat. Jest to również nowe rozwiązanie, które pozwala na proste podpięcie kontenerów do Kibany. Jedyny wymóg to instalacja na nich klienta Dockbeat. Pozwala on na logowanie pięciu rodzajów zdarzeń:

 • atrybuty kontenera
 • zużycie procesora i pamięci
 • statystyki sieci
 • zużycie dysku
 • logowanie zdarzeń specjalnych

To narzędzie może okazać się bardzo przydatne, gdy kontenery będą używane jako środowiska produkcyjne, co w niektórych przedsiębiorstwach zostało już wdrożone.

Openshift in Action – Developer’s quide (Grant Shipley & Steven Pousty)

Nieodłączną częścią konferencji DevConf są warsztaty. Zachęcony pozytywnym feedbackiem z poprzedniego roku, a także ze względu na jednego z prowadzących (Steven Pousty), wybrałem 3-godzinne warsztaty z Openshifta.

Openshift Origin jest projektem open source na licencji Apache 2.0. Dostarcza narzędzia do zarządzania Kubernetesem, umożliwia szybkie tworzenie aplikacji, prosty deployment oraz skalowanie. Jest wyposażony w konsolę webową, klienta linii poleceń oraz własne API.

Każdy z uczestników otrzymał indywidualny dostęp do środowiska Openshifta postawionego w chmurze „Google Cloud Platform”. Najciekawszą częścią było skonfigurowanie pełnego cyklu życia aplikacji z wykorzystaniem gitlabowych web hooks i automatyczne generowanie kontenera po gitowym commicie. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość do przeprowadzenia rollback-a do dowolnej dostępnej wersji aplikacji. Przy okazji specyficzne poczucie humoru i żarty prowadzącego wprowadzały wyjątkową atmosferę.

Podsumowanie

Konferencję oceniam pozytywnie, większość prelekcji była bardzo interesująca. Widać, że to nie pierwsza edycja tej konferencji – organizatorzy świetnie się spisali. Jak na każdej konferencji przy takiej ilości wykładów zdarzają się też nietrafione. Moim zdaniem wynikało to z wysoko postawionej poprzeczki przez niektórych prelegentów. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się wybrać na DevConf ponownie.